Гнійний гідраденіт (Hidradenitis suppurativa)

Гнійний паховий гідраденіт

Що таке гнійний гідраденіт?

Гнійний гідраденіт (Hidradenitis suppurativa) – це захворювання, при якому на тілі виникають набряклі болісні вузли. Вузли з’являються в місцях тертя шкіри: в ділянках пахв, паху, живота, сідниць, під молочними залозами, в промежині. Вузли можуть боліти, з них може витікати гній або кров, вони можуть мати неприємний запах. Вузли можуть не проходити тижнями або місяцями і постійно повертатися.

Гнійний гідраденіт (Hidradenitis Suppurativa) є аутоімунним захворюванням, яке проявляється рецидивуючими гнояками в складках шкіри. Це захворювання також відоме як «інверсні вугрі». 

Важливо знати, що:

  • Гнійний гідраденіт НЕ заразний.
  • Це НЕ інфекція (але вона може приєднуватися при запущених стадіях).
  • Це НЕ результат поганої гігієни.

Гнійний гідраденіт можна зустріти по всьому світу. В деяких групах населення він зустрічається частіше, ніж в інших. Так, наприклад, жінки в 3 рази частіше хворіють на гідраденіт, ніж чоловіки.

Існує генетичний фактор: приблизно у 30% людей з гнійним гідраденітом є член сім’ї, який також має це захворювання. 

Гнійний гідраденіт часто починається після статевого дозрівання (у підлітковому віці або в юності), але він також може виникнути пізніше, в віці 40 або 50 років.

Людям з гнійним гідраденітом часто важко впоратися зі своєю проблемою. Якщо у вас є така проблема, знайдіть лікаря, який обізнаний з цим захворюванням (це дерматологи і хірурги). Є методи лікування, які можуть вам допомогти.

Які симптоми гнійного гідраденіту?

Основними симптомами є набряклі, болісні вузли. З цих вузлів може витікати гній або кров. Вузли зазвичай утворюються в місцях тертя шкіри. 

Проблеми зі шкірою, викликані гнійним гідраденітом, тривають довго, іноді десятиліття, і з часом погіршуються. Часто навколо вузлів шкіра твердне і рубцюється. На одній ділянці може утворюватися багато вузлів, які іноді утворюють тунелі під шкірою.

Як лікують гнійний гідраденіт?

Гнійний гідраденіт поділяють на 3 стадії, при 1-2 як правило пацієнт отримує лікування у дерматолога, іноді у хірурга, тоді як третя стадія, як правило потребує хірургічного лікування разом з системною і локальною терапією, що забезпечується сумісною працею фахівців різних спеціальностей (мультидисциплінарний підхід).

Лікування може включати:

  • Рідина або гель з антибіотиками, які ви наносите на уражену шкіру
  • Таблетки з антибіотиками, які вам, можливо, доведеться приймати протягом кількох місяців або довше
  • Ін’єкції стероїдних препаратів в уражені ділянки для зняття запалення
  • Гормональні таблетки для деяких жінок
  • Біологічна терапія препаратом під назвою адалімумаб (торгова марка: Humira)
  • Хірургічні втручання (малі втручання під місцевою анестезією або великі пластичні операції під загальним знеболенням). Операція може вилікувати захворювання або значно поліпшити його перебіг (видаляють вогнища хронічного запалення і інфекції, які підтримують аутоімунну відповідь і інтоксикацію).

Які зміни в стилі життя треба зробити, щоб почуватися краще?

Зміни поведінки можуть суттєва вплинути на перебіг гнійного гідраденіту. Киньте курити, якщо ви палите. Люди, які палять, частіше хворіють на гнійний гідраденіт. 

Спробуйте схуднути, якщо у вас надмірна вага. Гнійний гідраденіт більш поширений і більш важкий у людей із надмірною вагою. 

Який досвід я маю в лікуванні гнійного гідраденіту?

Понад 10 років я оперую складні випадки хронічного гнійного гідраденіту, одні з перших були представлені в телепрограмах «Я соромлюсь свого тіла» — https://www.chirurg.com.ua/hidradenitis_suppurativa_on_tv/

Ви можете записатися до мене на прийом через кол-центр клініки, де я зараз працюю або написати мені в вайбер чи на електронну пошту

Де дізнатися більше про гнійний гідраденіт?

На жаль україномовного контенту про гідраденіт дуже мало, проте ситуація поступово виправляється.

Додаткову інформацію можна отримати онлайн від таких організацій (англомовні ресурси):